Лого

MUSEUM LV

Grata JJ

«Apzinoties pasaules skaistumu, dalāmies katra brīža neatkārtojamībā - ar tēliem, emocijām un mākslas darbiem.»

5843

2102243

Arhīvu filtrs

Datums: Select date in calendarSelect date in calendar
  

ĀDOLFS ADĀNS “ŽIZELE”. 09.07.2020 - 29.08.2020

Franču komponista Ādolfa Adāna (1803 – 1856) baletam “Žizele” liktenis ir bijis labvēlīgs jau no tā pirmizrādes Parīzes operā 1841. gadā 28. jūnijā. Publika to uzņēma ar lielu sajūsmu un tādas pašas emocijas balets izraisa arī mūsdienās.


19.gadsimta vācu romantiķis, dzejnieks Heinrihs Heine savā darbā “Florences naktis” runā par vilām – slāvu tautu folklorā sastopamajiem jaunu meiteņu - līgavu gariem. Līgavaiņu pamestas, mirušas pirms savām kāzām, viņas izdejo kāzu dejas aizkapa valstībā, ar tādu mežonīgu kaisli, kas nav bijusi iespējama īstajās kāzās. Hercogu Albrehtu sagaida bargs sods, kad vilām pievienojas Žizele - meitene, kuru viņš pametis. Vilas liek neuzticīgajam puisim dejot līdz nāvei, tomēr mīlošā Žizele nolemj Albrehtu glābt.


Šo stāstu franču dzejnieks Teofīls Gotjē pārstrādāja baleta libretā, horeogrāfiju veidoja Žans Koralli un Žils Pero. Balets pamatoti ieguva savu vietu daudzu pasaules teātru “zelta” repertuārā.


Litas Beiris stāstam par Žizeles lomu arī ir sava interesanta vēsture. 1987. gadā, nesniedzot nekādus paskaidrojumus, viņu neiekļauj trupas sastāvā uz kārtējām ārzemju viesizrādēm. Iespējams, ka iepriekšējās turnejās, dejojot “Gulbju ezerā”, balerīna atļāvusies pārāk “plašu lidojumu”, tomēr patiesos iemeslus droši vien nekad neizdosies uzzināt. Paliekot mājās, māksliniece laiku izmantoja radoši, un sadarbībā ar partneri Genādiju Gorbaņovu, viņa sagatavoja jaunu lomu – Žizeli, par kuru vēlāk rakstīs, ka tā ir vislabākā Litas Beiris loma. Kritiķis Ēriks Tivums mākslinieces sniegumu salīdzināja ar franču traģēdijas aktrišu vērienu. Dejotājas spīts, rakstura stiprums un spēja pacelties pāri aizvainojumam sublimējās lielā mākslas darbā. Skatuves partneris “Žizelē”, dejotājs Aivars Leimanis, savās atmiņās piebilst, ka “tas bija duets ar spēcīgu personību”, savukārt Andrejs Rumjancevs uzsvēra, ka, dejojot ar Litu, “lomu sagatavošanas process nesagādāja grūtības”.


Izstādē “Žizelei” veltītie darbi ir gan ar konkrētu šī stāsta tematiku, pat speciāli konkrētajam notikumam radīti, kā Aivja Pīzeļa “Žizele”, gan tādi, kuru vēstījumā jaušams gaismas un tumsas, mīlas un naida pretnostatījums.


Mākslas vēsturnieks Guntars Gritāns


Pievienoti materiāli


PĒTERIS ČAIKOVSKIS “APBURTĀ PRINCESE”. 09.07.2020 - 29.08.2020

Vienmēr tik kritisks pret savu mūziku un bieži vien neticot savam talantam, pats Čaikovskis baletu “Apburtā princese” uzskatīja par vienu no saviem labākajiem darbiem. Tas ir otrais no viņa trīs uzrakstītajiem baletiem. Komponists baleta mūziku sacerēja 1889. gadā, bet pirmizrāde notika 1890. gadā Marijas teātrī, Pēterburgā. Horeogrāfa Mariusa Petipā uzvedums izsauca īstu furoru. Kopš tā brīža balets “Apburtā princese” ir piedzīvojis neskaitāmas pirmizrādes visā pasaulē un ir pamatrepertuārā arī Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā. Tas ir viens no klasiskā baleta stūrakmeņiem, izaicinājums ikviena dejotāja profesionalitātei.

Eiropas tautu pasaku savulaik padarīja populāru tādi meistari kā Šarls Pero un brāļi Grimmi. Stāsts ir par princesi Auroru, kurai ļaunā burve uzlikusi lāstu: meitene savā sešpadsmitajā dzimšanas dienā sadurs pirkstu un nomirs. Labajām fejām nav pa spēkam to novērst, tikai pārveidot - Aurora nenomirs, viņa iemigs un gulēs, līdz no miega viņu spēs atmodināt prinča skūpsts.

Auroras loma pie Litas Beiris atnāca 1980. gadā. Šo gadu pamatoti var uzskatīt par robežpunktu viņas dejotājas karjerā. Pēc sasniegumiem konkursos Maskavā un Varnā, Bulgārijā, Beiris nostiprināja savas pozīcijas kā primabelerīna pašmāju teātrī.

Baleta vēsturniece Ija Bite savā recenzijā rakstīja, ka “Ir pienācis Litas Beiris ziedēšanas laiks, pārējo buķetē viņa ir ieraudzīta, pamanīta un valdzina gan kā dejotāja, gan kā apburoša, gudra sieviete”. Savukārt baletmeistars Aivars Leimanis, runājot par šo lomu, uzsver, ka to var paveikt tikai izcila, ar nevainojamu tehniku apveltīta dejotāja. Beiris izdzīvoja Auroras lomu. Aktieriskā meistarība bija harmonijā ar baleta tehniku, tāpēc radās pārliecinošs stāsts un izrāde, kas dejotājas repertuārā bija vairākus gadus. Viens no Beiris partneriem prinča Dezirē lomā bija izcilais dejotājs Viesturs Jansons. Tāpat veiksmīga bija sadarbība ar Andreju Rumjancevu. Pati balerīna, runājot par šo savu lomu, atceras, ka izdejot to ar vairākiem partneriem bija patiess gandarījums.

Gleznas, kas stāsta par “Apburto princesi” ir ar visdažādāko tematiku. Mežs un jūra, meitenes tēls un ziedi, princeses un prinči... Katram no mums ir sava pasaku pasaule un brīži, kad vēlamies nokļūt bērnībā un ticēt kā toreiz, ka visām pasakām būs laimīgas beigas.

Mākslas vēsturnieks Guntars Gritāns


Pievienoti materiāli


MORISS RAVELS “BOLERO”. 09.07.2020 - 29.08.2020

Franču komponists Moriss Ravels vienu no saviem slavenākajiem darbiem, skaņdarbu “Bolero” uzrakstīja 1928. gadā. Sākotnēji dejotāja Ida Rubinšteina Ravelam lūdza instumentēt dažus spāņu komponista Īzaka Albenisa skaņdarbus, taču tā, kā tiesības to darīt jau bija ieguvis cits autors, Ravels uzrakstīja jaunu skaņdarbu, kura pamatā ir spāņu deja bolero. Pats komponists par to rakstīja: “Tā ir deja mērenā tempā, nemainīga kā melodiski, tā ritmiski un harmoniski. Vienīgais mainīgais elements ir orķestra crescendo”.


Skaņdarbs, gadu gaitā pieredzējis daudzas un dažādas horeogrāfijas, daudziem bijušās Padomju Savienības iedzīvotājiem visspilgtāk palicis atmiņā ar franču horeogrāfa Morisa Bežāra iestudējumu 1961. gadā, kurā vēlāk, 1978. gadā dejoja Maija Pļisecka.


Latvijas Operas un baleta teātrī astoņdesmitajos gados iestudētajā izrādē darbība norisinās krodziņā, kur galvenās personas ir mīlas trīsstūris – tavernas dejotāja, viņas mīļākais un jauns puisis, ar kuru sievietei izveidojas attiecības. Stāsta dramatiskā kulminācija ir brīdis, kad mīļākais jaunekli nodur.


Litas Beiris atveidotā spāniete publikā izsauca sajūsmu un presē guva atzinīgus vārdus. Šķita, ka dejotājas raksturam spāņu kaislības un temperaments ir kā radīti. Litas izdejotais stāsts bija kā sava veida turpinājums jau iepriekš publikas iepazītajai Karmenai, kuru dejotāja interpretēja kā brīvu, neatkarīgu sievieti. Spāniskais gars, dzīves svinēšanas svētki bija jūtami arī mākslinieces atveidotajā Rozitā no Ludviga Minkusa baleta “Dons Kihots”. Balerīnas emocionālais sniegums kārtējo reizi nojauca tik izplatīto stereotipu par “ziemeļnieku vēsumu”.


Beiris skatuves partneris “Bolero” uzvedumā ilgus gadus bija Andrejs Rumjancevs, par kuru dejotāja teica, ka “viņš šo stāstu spēja piepildīt ar dramatismu un jūtu intensitāti”.


“Bolero” mūziku ilustrējošās gleznas izstādē atspoguļo spāņu karsto sauli, kaislīgo sirdi, nevaldāmo temperamentu un krāšņos tērpus. Staltais, neatkarīgais spāņu dejotājas tēls ar vēdekli rokā, sulīgas krāsas un spožs kolorīts – tas ir veids, kā šo stāstu redz izstādes mākslinieki savās gleznās.


Mākslas vēsturnieks Guntars Gritāns


Pievienoti materiāli


Izstāde “#4skatuves”. 09.07.2020 - 29.08.2020

09.07.2020 - 29.08.2020

Jaunā izstāde “#4skatuves” galerijā MuseumLV ir veltījums latviešu izcilās balerīnas Litas Beiris rīkotajam Starptautiskajam Baltijas baleta festivālam un tā 25 gadu jubilejai. Šogad festivālam ar nosaukumu “No klasikas līdz avangardam” bija jānotiek daudzās Latvijas pilsētās no 12. marta līdz aprīļa beigām. Diemžēl globālā karantīna ir veikusi smagas īslaicīgas korekcijas, taču ir pienākusi vasara, valsts kultūras dzīve atjaunojas un GRATA JJ komandas optimisms un mākslas mīlestība kalpo par uzticamu vairogu un atbalstu visparējās izolācijas periodā.

Tātad, galerijas MuseumLV radošā grupa aicina skatītājus aplūkot baleta vēsturi caur latviešu mākslinieku acīm. Izstāde galerijā MuseumLV vēsta par diviem paradoksāliem, savstarpēji saistītiem fenomeniem: no vienas puses - par baletu kā mākslas veidu, kas rada to brīnumaino pasaku, mītu un leģendu pasauli, kura sniedz cilvēcei izpratni par labo un ļauno, tumsu un gaismu, mīlestību un naidu, un no otras puses – par baleta mākslinieku izvēli veltīt visu savu dzīvi šīs pasaules radīšanai caur ārkārtīgi smagu fizisku, dvēselisku un emocionālu darbu. Izstāde “#4Skatuves”, pateicoties telpas scenogrāfijai un izmantojot vizuāli dekoratīvas ekspozīciju sērijas, dod skatītājiem iespēju pilnībā iejusties teātra pasaules aizkulisēs. Galerijas radītajā teātra “parādes zālē” apmeklētāji varēs izbaudīt svinīgo teātra tērpu krāšņumu un “Gulbju ezera” balerīnas tērpa - “pačkas” izsmalcināto skaistumu, savukārt pēc tam – ielūkoties improvizētā mēģinājumu telpā, noskatīties nodarbību videoierakstus un novērtēt to, cik nozīmīga ir stundām ilgā ikdienas vingrinājumu slodze. Būs arī iespēja redzēt režisora Jakova Mirimova 1946. gadā veidoto filmu “Klasiskā baleta metodika”, kas tika veidota kā palīglīdzeklis visiem tā laika padomju baletskolu pasniedzējiem.

Galerijas otrais stāvs veltīts četrām baleta izrādēm, kurās spoži uzstājusies primabalerīna Lita Beiris – tās ir Pētera Čaikovska “Apburtā princesē”, Ādolfa Adāna “Žizele”, kā arī Morisa Ravela “Bolero”. Te toni nosaka glezniecība - Ditas Lūses, Kristīnas Keires, Agnijas Ģērmanes, Ilzes Laizānes, Ievas Carukas, Ilzes Preisas un daudzu citu galerijas autoru darbi, kā arī jaunie mākslinieki, kā Eduards Dubrovskis, Jana Nesteroviča, Aivis Pīzelis, Ivans Mazeins, Anya Vero, Rita Uļjanova, Dace Dēliņa-Lipska, Ieva Baumgarte, kuri savus darbus veltījuši izstādes tēmai.

Izstādes ekspozīcijas kodolu veido slavenu latviešu mākslinieku - Ivara Heinrihsona, Džemmas Skulmes, Anitas Kreituses, Irēnas Lūses, Alekseja Naumova, Lidijas Auzas, Ulda Zemzara, Jura Dimitera, Ievas Muzikantes darbi, kā baleta tērpi un priekšmeti – gan mūslaiku, gan arī vērtīgi vēsturiski eksponāti. Izstādēs veidošanā vadošo lomu ieņem baleta piederumi, aprīkojums un teātra kostīmi no baletdejotājas, kostīmu mākslinieces un biedrības “Baleta klase” vadītājas Ievas Immertreijas personīgās kolekcijas. Ieva Immertreija, kas ieguvusi daudzpusīgu izglītību Latvijā un ārzemēs, izstādes skatītāju priecēšanai devusi unikālus, pēc mākslinieces skicēm darinātus, īpaši baleta vajadzībām radītus tērpus. Par nodrošinātu rekvizitu izsākam pateicību “Ziedu Sēta” kompanijai, ka arī Latvijas Nacionālai Operai un Baletam.

Kultūras centra Grata JJ galerija MuseumLV pateicas visiem māksliniekiem kuri izteica vēlmi piedalīties šajā projektā: Lainei Kainaizei, Lindai Kozulei, Gitai Šmitei, Eduardam Zentsikam, Elizabetei Melbārzdei, Aijai Bāliņai, Zojai Geraskinai, kā arī personīgi Ievai Immertreijai par nodrošinoto aprikojumu, kostīmiem un aktīvo palīdzību izstādes un atklāsanas pasākumu organizēšanai. Galerijas MuseumLV radošā grupa izsaka sirsnīgu pateicību kolekcionāriem, kuri nodrošināja mākslas darbus no savām kolekcijām, starp viņiem Zentas Loginas “Skats uz operu” un Maijas Noras Tabakas “Zviedru parks” no Zuzānu kolekcijas, kā arī gleznas no Pētera un Ilzes Tērmaņu kolekcijas un gleznas, skices un kostīmi no Litas Beiris kolekcijas.

Kultūras centra Grata JJ galerijas MuseumLV radošā grupa:
• Kulturoloģe Darja Samarina – darbs ar autoriem, darba organizācija
• Māksliniece Jūlija Eresko – koncepts, scenogrāfija, darbu atlase
• Mākslas vēsturnieks Guntars Gritāns - darbs ar autoriem, darbu atlase
• Žurnāliste Jevgeņija Šafraneka – video, filmēšana, komunikācija
• Baleta kostīmu māksliniece Ieva Immertreija - baleta piederumi, aprīkojums un teātra kostīmi, dzīvās gleznas

3D virtuālā tūre


Citi resursi internetā:
Lsm.lv
RU - Reitingi.lv
EN - Reitingi.lv
LV - liveriga.com
RU - liveriga.com
EN - liveriga.com
Arterritory.com
Delfi.lv
LTV - LSM
Titanium.lv
Lsm.lv
Rus.Lsm.lv
L'Officiel Baltics
Rus.Lsm.lv
LDIC / dance.lv
Sputniknews
100 g kultūras
Lsm.lv - Rīta Panorāma
Allevents
LTV7

Kultūras centrs Grata JJ, mākslas galerija MuseumLV
FACEBOOK: MuseumLV un Grata JJ
YOUTUBE: art gallery MuseumLV cultural center Grata JJ
INSTAGRAM: museumlvgratajj

Tālruņa nr.:
00 670 16 602
00 254 09 000
e - pasts: info@museumlv.com

Darba laiks: Ot. – Pt.: 11:00 – 19:00, S.: 11:00 – 17:00
Andreja Pumpura iela 2, Rīga, LV – 1010


Pievienoti materiāli


15.03.2020

Draugi! 
Mēs nepārtraucām savu darbību, bet veselības un drošības apsvērumu dēļ mēs strādāsim online režīmā.
Apmeklējiet mūsu mājaslapu - MuseumLV - tur ir daudz interesantu lietu.
Sekojiet mūsu  Instagram profilam - instagram.com/museumlvgratajj/ - tur ir daudz skaistu lietu.
Apmeklējiet mūsu YouTube kanālu - youtube.com/MuseumLV - trīs nedēļas paies ātri.
Mēs esam ideju pilni un gatavojam jaunu baleta izstādi, nedaudz mainot laiku. Lūdzu, palieciet veseli un optimistiski.
Dalāmies ar jums ar Paolas Volkovas mākslas lekcijām YouTube kanālā un vietnēm ar brīvo pieeju lielākajām galerijām un muzejiem, jo ir labi zināms, ka iepazīšanās ar skaisto stiprina imūnsistēmu.

Līdz tikšanos un paliksim uz sakariem!

Paola Volkova. Desmit mākslas lekcijas
Virtuālas pastaigas galerijās
A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejs
Fra Angelico. Visas mākslinieka gleznas
My Modern Met
TVNET.lv - Paliec mājās! Muzeji, ko var izstaigāt virtuāli
Wiener Staatsoper


Pievienoti materiāli


Ilze Smildziņa. Personālizstāde "Kaut kur turpat". 29.02. 2020 – 31.03.2020

29.02. 2020 – 31.03.2020

Lielākajai daļai mākslas mīļotāju Ilzes Smildziņas vārds saistās ar eļļas tehnikā virtuozi gleznotiem mākoņu tēliem, kas nebeidzamā mainībā aizpilda bezgalīgu plašumu.

Arī jaunajā personālizstādē Ilze Smildziņa ir uzticīga savai iecienītajai tehnikai un tēmai. Skatītājiem būs iespēja novērtēt pēdējo divu gadu laikā tapušos darbus. Ilzes Smildziņas gleznās ir izjausta notikuma mirkļa tvēriens, tajās savijas īstenība un ilūzija par iespējamo un neiespējamo. Tomēr reālistiskā glezniecības maniere liek noticēt, ka skatītаis ir īstenības atspoguļojums.

Par šo projektu māksliniece stāsta: “Izstādes nosaukums ir saistīts arī ar to, ka mākoņu tēmā esmu vēl aizvien. Turpat. Vēl ir tik daudz neuzgleznotu mākoņu, tik daudz neuzgleznotu sajūtu.

Kaut kur - tā ir nenoteikta, vārdā nenosaukta, bet atpazīstama vieta. Mēs esam tur bijuši. Tā mēs kaut ko meklējam un šī svarīgā procesa laikā, nepamanām tos sīkos ikdienas skaistumus. Tikai apstājoties, prāts pēkšņi atveras un saprotam, cik daudz skaista un ievērības cienīga mums apkārt … un bieži to atrodam vietā, kur meklējumi sākušies – turpat.

Glezniecība man ļauj pastāstīt stāstu neizmantojot vārdus. Darbos atrodami fragmenti no ikdienā redzētā un piedzīvotā, ievietoti citā realitātē, tādejādi akcentē pašu stāstu. Attēlotie sižeti var notikt arī citur, bet plašums un bezgalīgā telpa dod iespēju skatītajam interpretēt. Telpas un brīvības sajūtai ir liela nozīme. Attēlotie cilvēki ir mani draugi, paziņas vai nejauši satikti cilvēki, kas ienesti manis radītajos stāstos. Citkārt sižets mainās darba procesā, kur notikums tiek pārveidots. Iedomu pasaule, caur kuru vēlos aktualizēt kādu tēmu vai tēlu, iespējams, tobrīd ir aktuāla man vai sabiedrībai. Stāsti manos darbos ir ar brīvu telpu, kas ļauj katram skatītājam uzburt savu ainu.

Ilze Smildziņa ieguvusi maģistra grādu glezniecībā Latvijas Mākslas akadēmijā figurālajā meistardarbnīcā un maģistra grādu grafikā. Māksliniece ir veidojusi vairākas personālizstādes Latvijā un Lietuvā, kā arī piedalījusies dažādās vietējās un ārvalstu grupu izstādēs un mākslas konkursos, tostarp “ArtParis” mākslas izstādē, pārstāvot Saatchionline mākslas galeriju (2011), 6. Pekinas Starptautiskājā Mākslas biennāle (2015, 2019), „Paint One Another Know One Another” konkursa izstādē Pekinā (2016), Art Gemini konkursa finālistu izstādē Londonā (2017, 2018), kā arī mākslas simpozijos Francijā, Baltkrievijā, Somijā, Indijā un Kiprā. Ilzes mākslas darbi atrodami privātkolekcijās – Kanādā, Beļģijā, Francijā, Zviedrijā, Vācijā, Īrijā, ASV, Baltkrievijā un Latvijā, Ķīnas Nacionālās mākslinieku asociācijas kolekcijā un Luciano Benetton kolekcijā.

Citi resursi internetā:
Delfi.lv
Latvijas reitingi RU
Titanium.lv
Latvijas reitingi LV
Delfi.lv
Arterritory.com
Rus.lsm.lv
100 g kultūras
Lsm.lv
Rus.Lsm.lv
Tvnet.lv
LTV7
Indexriga.com

Kultūras centrs Grata JJ, mākslas galerija MuseumLV
FACEBOOK: MuseumLV un Grata JJ
YOUTUBE: art gallery MuseumLV cultural center Grata JJ
INSTAGRAM: museumlvgratajj

Tālruņa nr.:
00 670 16 602
00 254 09 000
e - pasts: info@museumlv.com

Darba laiks: Ot. – Pt.: 11:00 – 19:00, S.: 11:00 – 17:00
Andreja Pumpura iela 2, Rīga, LV – 1010


Pievienoti materiāli


Встреча Книжного Клуба GRATA со Славой Сэ. 25.02.2020

25.02.2020, 18:45

Уважаемые интеллектуалы, друзья галереи MuseumLV культурного центра GRATA!

Если вам кажется, что КНИЖНЫЙ КЛУБ - это тоскливые беседы и чтение романов вслух, то вы просто не были в “Книжном клубе” Академии Grata. Мы предлагаем вам выйти из онлайн-сумрака, выключить свои гаджеты и получить удовольствие от реального общения с настоящим писателем.

25 февраля в 19:00 у нас в гостях остроумный и талантливый Слава Сэ – автор книг, признанных лекарством от хандры и депрессии! Интервьюер Евгения Шафранек – журналист, телеведущая и автор youtube-канала #ОБОЗРЕЛА. Два человека с хорошим чувством юмора на сцене – гарантированное удовольствие и отличное настроение.

За целый час вы сможете узнать о писателе, его работах и героях все самое интересное и честное, высказать свое мнение или даже восхищение приглашенной звезде, прижаться грудью к спинке стула, на котором сидит Слава Сэ и получить автограф на своем экземпляре книги, который Академия Grata вам подарит перед началом творческой встречи.

Хотите, чтобы и Ваш вопрос прозвучал? Отправляйте его заранее в мессенджер на fb страницу MuseumLV или на майл, смской или звонком, приходите на мероприятие и трепетно ждите.

Во второй части вечера поговорим о книгах, обсудим литературные пристрастия, поделимся мнениями о новинках и классике, обменяемся любыми бумажными изданиями, принесёнными в клуб или позаимствуем что-то из нашей собственной, “гратовской”, библиотеки. А может быть, вы сами создаете (не)печатные истории? Не стесняйтесь, прочитайте нам их!

Будем встречаться раз в месяц, знакомиться и получать удовольствие от общения друг с другом.

Для улыбок и азарта - бокал вина

Цена участия - 20 евро с персоны. В стоимость уже входит новая книга Славы Сэ с автографом. Просим резервировать места заранее, оплатив билет до 20 февраля. Количество мест ограничено, не затягивайте!
Язык встречи - русский.

Книга для обмена и подходящее мероприятию настроение приветствуется, но не обязательно! Все мы разные, тем и интересны.
Модератор встречи - Влада Дубровска, читающий автор «Мальвина, Барби, Инстаграм» #мальвинасоветскогоразлива.

* Когда: 25 февраля с 19:00 до 21:00
* Время сбора: 18:45
* Где: Академия GRATA - филиал галереи MuseumLV
* Адрес: Rīga, Ausekļa iela, 5
* Тел.: + 371 67 016 602
Мобильный:+ 371 2 5409000
email: info@museumlv.com


Pievienoti materiāli


Aleksejs Naumovs (LV), Vilen Künnapu (EST). Izstāde "Vieta. Tēls. Enerģija". 12.01.2020 - 22.02.2020

12.01. 2020 - 22.02.2020

Aleksejs Naumovs ir izcils gleznotājs, Vilens Künnapu – viens no ievērojamākajiem Igaunijas arhitektiem, kurš savā rādošajā darbībā ir pievērsies arī glezniecībai . Šajā projektā Alekseja Naumova un Vilena Künnapu interešu lokā ir arhitektūra, kā vietas un formas iemiesotāja un glezniecība, kurā krāsa ir sižets un tēls. Enerģiju mākslinieki uzņem no vides, transformējot caur savu personību, tā tiek materializēta un nodota skatītāju vērtējumam. Krāsas un vides formu attiecības veido izstādes iekārtojuma pamatideju.
Darbi ir tapuši sadarbībā, gleznojot plenērā daudzās pasaules valstīs. Bieži abu mākslinieku radošā sinerģija ir burtiska - izvēlētas kopīgas glezniecības vietas.

Mākslinieki satikās Latvijā, Užavas plenērā. "Vieta. Tēls. Enerģija" ir jau trešā abu autoru kopīgā izstāde, kas šoreiz notiek Rīgā, Kultūras centra Grata JJ mākslas galerijā MuseumLV. Iepriekš bija izstādes Tallinā "Fahle" galerijā un Losandželosā "Venice Beach".
Kā papildinājums abu autoru gleznām un skicēm aplūkojams arī telpisks objekts "Tornis", kuru īpaši šim projektam ir radījuši Vilens kunnapu un Aleksejs Naumovs. Objekts izgatavots un uzstādīts ar kultūras centra GrataJJ mākslas galerijas MuseumLV atbalstu. Tornis, vai precīzāk stupa, ir tīra mākslas Enerģija, kurai nav robežu. Torņa sūtība ir apsargāt, aizstāvēt, ģenerēt, sadalīt un dāvāt mums radošo enerģiju, cerību, gaismu un kopīgu viedumu.

Alekseja Naumova (1955) vārds Latvijā ir labi zināms. Viņa ekspresīvās, plenērā ala prima gleznotās, krāsās krāšņās lielformāta ainavas guvušas arī plašu starptautisku atzinību. 2017. gadā notika vērienīga Alekseja Naumova personālizstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Kopumā sarīkotas vairāk kā sešdesmit personālizstādes, kā arī notikuši neskaitāmi kopprojekti Latvijā un ārvalstīs – piemēram, ASV, Indijā, Ungārijā, Krievijas Federācijā, Baltkrievijā, Šveicē, Somijā, Itālijā, Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Francijā, Portugālē…

Pilnībā pārvaldot seno tehniku, Naumovs gleznojis freskas daudzās pasaules pilsētās. Māksliniekam tuvas ir arī grāmatu ilustrācijas - šogad Aleksejs Naumovs bija prestižās Bratislavas ilustrāciju biennāles žūrijas loceklis un tika ievēlēts par tās prezidentu.

Kā pedagogs Aleksejs Naumovs strādā Latvijas Mākslas Akadēmijā kopš 1985. gada, bet no 2007. - 2017. bija šīs augstskolas rektors.

Arhitekts Vilens Künnapu (1948) projektējis daudzus nozīmīgus objektus Igaunijā un Skandināvijas valstīs, piedaloties starptautiskos konkursos, ticis apbalvots - Arctic Centre, Rovaniemi, Finland, 1984; West Coast Gateway, Los Angeles, USA,1988; Marja-Vantaa planning, Finland, 1992.

"Kad es projektēju mājas, es jūtos kā gleznotājs, kad es gleznoju, es jūtos kā arhitekts. Es izbaudu abus šos procesus”, saka mākslinieks. Arī Künnapu arhitektūras darbos un instalācijās liela nozīme ir krāsai. Künnapu skulptūras, telpiskie objekti un instalācijas eksponēti tādās nozīmīgās arhitektūras izstādēs kā Taiwan Design Expo 2005, Venice Biennale 2006, 2008, London Festival of Architecture, 2010

Kā gleznotājs Vilens Künnapu piedalās izstādēs kopš 2013. gada.

Arī pedagoģiskā darbība saista abus māksliniekus - Vilens Künnapu ir profesors Tallinas un Tartu universitātēs kā arī viesojas Skandināvijas valstu augstskolās kā vieslektors.

Citi resursi internetā:
Youtube
Epadomi.lv
Arterritory.com
Delfi.lv
Lsm.lv
Lr1.lsm.lv
Ltvpanorama
Rus.lsm.lv
100 g Kultūras
Kultuur.err.ee
Brunch.lv
Lat.Brunch.lv
100 g Kultūras
LTV7
Epadomi.lv
Rus.lsm.lv.
ARTIST TALK Magazine about Vilen Künnapu January 2020 edition
Indexriga.com

Kultūras centrs Grata JJ, mākslas galerija MuseumLV
FACEBOOK: MuseumLV un Grata JJ
YOUTUBE: art gallery MuseumLV cultural center Grata JJ
INSTAGRAM: museumlvgratajj

Tālruņa nr.:
00 670 16 602
00 254 09 000
e - pasts: info@museumlv.com

Darba laiks: Ot. – Pt.: 11:00 – 19:00, S.: 11:00 – 17:00
Andreja Pumpura iela 2, Rīga, LV – 1010


Pievienoti materiāli


Академия GRATA объявляет набор на курс по истории музыки.


Интерактивные лекции по средам. У инструмента – Инна Давыдова.

Зачем нам разбираться в классической музыке, узнавать великие произведения на слух, отличать Баха от Моцарта? Для того, чтобы научиться слушать и слышать и получать удовольствие от прекрасной музыки, не обязательно заканчивать академический курс музыкального училища.

Мультимедийные лекции, объединяющие в себе живую музыку, фрагменты из фильмов, фотографии и рассказ об известных композиторах, дадут возможность погрузиться в измерение, одухотворённое образами, звуками и словом. Будем говорить, слушать игру мастера, погружаться в истории и разбираться с современностью.

Об авторе: Инна Давыдова – одна из лучших пианисток Латвии, директор Фонда Германа Брауна и автор увлекательных лекций о музыке для детей и взрослых.

Лекции проходят в филиале художественной галереи MuseumLV по адресу Ausekļa iela, 5 на русском языке.
Начало в 19:00.
Длительность 1,5 - 2 часа.

Курс состоит из 7 встреч с фиксированной датой и нескольких дополнительных лекций внутри курса с открытой датой. Место на лекции гарантируется только после приобретения билета или абонемента. После Вашего запроса мы высылаем реквизиты для оплаты, также возможна предварительная оплата билета или абонемента в галерее MuseumLV по адресу A. Pumpura iela 2. Стоимость абонемента на блок из любых 4 лекций с фиксированной датой 40,- €. При покупке абонемента на 4 и более лекций, каждая последующая лекция стоит 10,- €. Стоимость билета на одну лекцию 15,- €. В день лекции приобретение абонемента или билета невозможно. Предварительная запись и предварительная оплата обязательна.

Расписание

• Среда, 27 ноября. И.С. Бах – Властелин музыки

Бах – представитель великого рода музыкантов. Органист, педагог, придворный. На стыке эпох: от цехового мастера к «свободному художнику». Загадки Баховских портретов. От «Страстей по Иоанну» до «Кофейной кантаты». Бах сегодня: рок, джаз итд.


• Среда, 11 декабря. Г.Ф. Гендель – свой среди чужих.

Гендель – немец? Итальянец? Англичанин? Оперные эксперименты. Гендель и Бах – встреча, которой не было. Гендель – гениальный продюсер и менеджер. «Музыка на воде» и «Музыка фейерверка». «Аллилуйя» и другие хиты. Иностранец в Вестминстерском аббатстве.

• Среда, 18 декабря. Бетховен 360 градусов

Между классицизмом и романтизмом. Из Бонна в Вену. Гейлигенштадтское завещание. Призрак глухоты. Курляндские друзья Бетховена. Бетховен и женщины: далёкой возлюбленной. «Обнимитесь, миллионы!»

• Среда, 15 января. Шопен – баллада о романтизме.

Шопену – 210! Между Польшей и Францией. Вечный изгнанник. Современный рояль и его возможности. Полина Виардо и другие женщины. Романтический герой: любовь, болезнь и смерть.

• Среда, 12 февраля. Валентинка для Моцарта

Гениальность - дар и ноша…. От галантного века к - классицизму и романтике. Опера SERIA, опера BUFF, singspiel, просто опера! Моцарт и Сальери – выдумки и реальность. Реквием – загадки, легенды.

• Среда, 11 марта. Роберт и Клара – Шуман LOVESTORY

Неистовый романтик. Пианист, журналист, композитор. Борьба за Клару. «Карнавал» и другие музыкальные истории. Путешествие в Ригу, Москву и Петербург. Болезнь души – или душевная болезнь? Брамс, Роберт, Клара – дружба легендарных личностей. Любовь и другие испытания.

• Среда, 8 апреля. Вена – музыкальная столица мира.

Почему Вена? Венские классики – Гайдн, Моцарт, Бетховен. От Шуберта до Малера – сто лет романтизма. Большой вальс – Штраус, Штраус, Штраус. Вена в 20-ом веке – новый поворот, новые возможности. Неувядаемые традиции и искусство жить.


Kultūras centrs Grata JJ, mākslas galerija MuseumLV
FACEBOOK: MuseumLV un Grata JJ
YOUTUBE: art gallery MuseumLV cultural center Grata JJ
INSTAGRAM: museumlvgratajj

Tālruņa nr.:
00 670 16 602
00 254 09 000
e - pasts: info@museumlv.com

Darba laiks: Ot. – Pt.: 11:00 – 19:00, S.: 11:00 – 17:00
Andreja Pumpura iela 2, Rīga, LV – 1010


Pievienoti materiāli